Një zjarr i madh shpërtheu në mëngjesin e së enjtes në një fabrikë franceze të kimikateve në qytetin verior të Rouen, thanë autoritetet lokale atje, duke shtuar se nuk ka viktima të raportuara deri më tani transmeton GazetaFlash24.net

Rreth 200 zjarrfikës po merren me shuarjen e zjarrit në këtë vend.

Përveç Rouen, banorëve të 11 bashkive përreth u kërkua të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa shkollat ​​në zonë do të qëndrojnë të mbyllura.

Kryetari i Bashkisë Pierre-André Durand tha se tymi i zi, i lidhur me praninë e kimikateve, mund të provokojë ankth, “analiza e parë nuk zbuloi ndonjë toksicitet akut në molekulat kryesore, gjë që është mjaft qetësuese për banorët dhe gjithë Francën”.

“Ne nuk kemi asnjë provë se ekziston rreziku i shoqërimit të gazrave,” tha Ministri i Brendshëm Christophe Castaner në radio RTL.

Zjarri në fabrikën e Lubrizol kishte filluar rreth orës 02:40 të mëngjesit me kohë lokale në Rouen.

Fabrika, e cila prodhon aditivë të naftës, klasifikohet si njësit SEVESO, d.m.th. institucione industriale në Bashkimin Evropian ku përdoren substanca të rrezikshme ose ruhen në sasi të mëdha.

Sipas njoftimeve të mediave, një erë acrid rrethoi vendin menjëherë pas zjarrit masiv./GazetaFlash24.net

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu