Pamjet e vendeve misterioze u publikuan në një dosje nga një grup disident midis frikës së një lufte midis Iranit dhe SHBA.

Bazat e raketave nëntokësore të Iranit të rrëmbyera nën pesë shtresa të betonit janë gati për të goditur në rast të shpërthimit të luftës së tretë botërore.

Grupet e opozitës publikuan imazhe ajrore të bazave iraniane raketore.

Më e madhja pretendohet të jetë baza në Khojir – e njohur si Kodi 7500 – me një tunel rreth 1.000 metra të gjatë të mbushur me raketa.

Fotografitë brenda bazave janë zbuluar më parë nga mediat shtetërore iraniane.

Fotografitë e vendeve misterioze u publikuan në një dosje të kësaj faqe në internet nga grupi disident, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI).

Ai vjen mes frikës së vazhdueshme të luftës midis SH.B.A.-së dhe Iranit pas vrasjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani dhe sulmit të tyre raketor hakmarrës në bazat amerikane.

Forcat ushtarake iraniane thuhet se ndërtuan pjesën më të madhe të komplekseve të tunelit midis viteve 1997 dhe 2002.

Sidoqoftë, disa nga vendet më të vjetra besohet se datojnë që nga viti 1984.

Rrjetet nëntokësore janë ndërtuar me qëllim të fshehjes së raketave dhe të veprojnë si zona të vendosjes për sulme në Lindjen e Mesme.

Irani nuk ka aftësinë e raketave balistike për të goditur SHBA ose Britani, por mundësia e tij vlerësohet të arrijë deri në Ukrainë.

Bazat e raketave gjenden kryesisht rreth Gjirit Persik, por Kodi 7500 është gjetur pak jashtë Teheranit.

Është pohuar se regjimi iranian përdori kompani të lidhura me Gardën Revolucionare – një organizatë nën hije që përfshinte Soleimanin – për të ndërtuar fshehurazi vendet.

Fotografitë e publikuara nga NCRI tregojnë tre vende raketash dhe komplekse tuneli rreth Iranit, transmeton KosovaPress.

Pamjet e Khojir tregojnë bazën ushtarake me të paktën tre rrugë që duken të shkojnë duke varrosur poshtë një kodre aty pranë.

Kodi 7500 besohet të jetë vendi i fundit i ndërtimit të raketave Shahab 3 me rreze të mesme.

Baza ajrore e Imam Aliut gjendet në Iranin perëndimor – me rrugë që shihen duke u zhdukur në një mal. Garnizoni Lard gjendet gjithashtu në Iranin perëndimor. Lard është përshkruar nga burimet e NCRI si një “kompleks tuneli i gjerë” që është “shumë i mbrojtur dhe i sigurt”.

Është ky kompleks që besohet të jetë përfshirë në propagandën e regjimit – duke u quajtur “qyteti i raketave”. Raportohet se sinjalet e telefonisë celulare janë bllokuar rreth instalimit shumë sekret.

Vende të tjera – siç është qendra e raketave në bregdetin iranian – kuptohet se janë të fshehura nën pesë shtresa të betonit. Irani dyshohet se e ka përdorur objektin për të eksportuar raketa në forcat e tyre të përfaqësuesit në Jemen.

Soleimani ishte merimangë në qendër të rrjetës së këtyre proxies iraniane – me pretendimin e SHBA se ai kishte larë duart me gjakun e mijëra vetave nga sulmet e tij me predhë.

Forcat e NCRI thanë se numri i saktë i raketave në arsenalin e regjimit mbetet i panjohur.

Raportet nga Qendra për Studime Strategjike dhe të Brendshme (CSIS) përshkruajnë arsenalin iranian si “më i madhi dhe më i ndryshmi” në Lindjen e Mesme.

Vlerësimet e CSIS pretendojnë se Irani ka të paktën 12 lloje të raketave operative, me katër të tjera në zhvillim.

“Raketat janë bërë një mjet qendror i projektimit të energjisë iraniane dhe aftësive të mohimit të anti-akteve / zonës,” thotë CSIS.

CSIS gjithashtu përshkruan se Irani ka siguruar grupe përfaqësuese me një “furnizim të qëndrueshëm të raketave dhe raketave”.

Proxies iranianë besohet se kanë qëndruar pas një sulmi me raketa ndaj forcave amerikane në Irak që vranë një kontraktues amerikan të mbrojtjes – një veprim që ndezi tensionin më të fundit të tensioneve.

Frika nga lufta është lehtësuar pasi presidenti i SHBA-së Donald Trump ka zgjedhur të mos përgjigjet ushtarakisht në sulmet me raketa iraniane në bazat amerikane në Irak.

Sidoqoftë, ai njoftoi një sërë sanksionesh të reja të ashpra, të cilat vendosen vetëm për të irrituar më tej regjimin iranian.

Irani ka premtuar një “hakmarrje më të ashpër” duke ngjallur frikën se do të përpiqet të zhvillojë një luftë nukleare.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu