Mediumi anglez, GiveMeSport, e ka publikuar një artikull të veçantë për ndeshjen e mbrëmshme mes Anglisë dhe Kosovës, të titulluar “Pesë gjëra që i mësuam nga ndeshja Angli 5:3 Kosovë”.

Anglia shënoi fitore me rezultat 5:3 në ndeshjen e mbrëmshme kundër Kosovës, në stadiumin e Southamptonit, “St.Mary’s”, duke i dhënë kështu fund ecurisë së Kosovës prej 15 ndeshjeve pa disfatë, raporton Gazeta Express.

Në mesin e pesë gjërave – “rekordi i mrekullueshëm në kualifikime”, “Ferrari në sulm, Skoda në mbrojtje”, “Anglia jashtë Wembley” dhe “Harry Kane po e ndjek rekordin e Wayne Rooneyt” – GiveMeSport e pati edhe nëntitullin “Kosova e frikësoi Anglinë”.

“Kosova e frikësoi Anglinë. Nëse do t’i ishte dhënë mundësia, trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, mund të ketë preferuar që skuadra e tij të shënonte në minutën e 90-të, në vend të asaj të parës”, shkruan GiveMeSport.

“Një tronditje, edhe pse nuk zgjati shumë, erdhi kur mysafirët e befasuan Anglinë duke shënuar pas vetëm 34 sekondave lojë”.

“Ky nuk ishte si momenti i Stuart Pearce kundër San Marinos në vitin 1983, por nuk ishte shumë larg asaj në momentin kur Michael Keane e lejoi Vedat Muriqin ta vjedhë topin dhe ta asistojë golin e Valon Berishës, ende para se disa tifozë të arrinin të uleshin në vendet e tyre në stadium”.

“Por, nëse ekziston diçka si të shënosh gol shumë herë, atëherë ky ishte rasti për Kosovën, ecuria mbresëlënëse prej 15 ndeshjeve pa disfatë e të cilëve mori fund. Por, ata nuk mund ta përballonin cilësinë e kundërshtarit që e kishin para vetes dhe gjërat ndryshuan për të keq shumë shpejt në pjesën e parë”.

“Kosova e ktheu një pjesë të krenarisë gjatë pjesës së dytë, me ndihmën e disa gabimeve të nikoqirëve. Të paktën ata ia dhanë ushtrisë së tifozëve të vet një arsye për të festuar”.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu