A e keni ditur që etjen mund ta shuani edhe me ushqim të caktuar, jo vetëm me ujë?

Kur të jeni të etur, me siguri, sipas inercisë, pini ujë. Gjatë verës kjo është sigurisht sasi e dukshme e ujit. Mirëpo, nuk shuhet etja vetëm me këtë pije të bekuar, por edhe me katër artikuj magjikë, të cilët do të pengojnë trupin tuaj të dehidratohet, transmeton Telegrafi.

Kjo është lista e artikujve të përsosur për shuarje të etjes.

Kastraveci

Kastraveci përmban afërsisht 97 për qind ujë dhe është rehidrator i shkëlqyeshëm. Konsumoni të ftohtë dhe të freskët. Mirëpo për të nxjerrë maksimumin nga kastraveci, qiteni në blender, lëngun ftoheni dhe konsumoni gjatë gjithë ditës.

Shalqiri

Shalqiri është mbretëreshë e ëmbëlsirave verore. Përmban përafërsisht 92 për qind ujë dhe është shumë antioksidant. Shalqiri duhet të jetë gjithmonë zgjedhje numër një në ditët verore, sepse jo vetëm që do të rehidratojë trupin tuaj por edhe do t’ju mbrojë edhe nga sëmundjet e rrezikshme.

Kivi

Me kivin kurrë nuk do të gaboni. Ai është pemë e cila thjesht është e shëndetshme dhe e dobishme për gjithë trupin gjatë të gjitha stinëve të vitit. Jo vetëm që është rehidrator i madh, por është edhe mbrojtës i fuqishëm i shëndetit tuaj.

Domatja

Domatja përmban afërsisht 95 për qind ujë… edhe materie të tjera të cilat kanë dobi të mëdha për trupin tuaj. Përdorni domaten gjithmonë dhe gjithkund. Ajo është përbërës i pagabueshëm për të gjitha gjellët dhe zgjedhje e vërtetë verore. /Telegrafi/

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu