Në emisionin Pressing të Televizionit 7 po diskutohet për situatën politike pas përfundimit të zgjedhjeve dhe formacionet e mundshme për krijimin e Qeverisë. Ndërkaq KQZ’ja akoma nuk ka nxjerr rezultatin e plotë preliminar të zgjedhjeve, e analisti Blerim Vela thotë se duhen javë për t’u kompletuar numërimi.

Vela ka thënë se përqindja e vogël që ka mbetur pa u numëruar përfshin ‘votat kontestuese’, të cilat Komisioni Qendror Zgjedhor duhet t’i analizojë se nëse duhet t’i numërojë si të vlefshme.

Pas tyre, analisti Vela tregon se duhet të numërohen votat me kusht të qytetarëve që kanë votuar në qendra ku s’janë të regjistruar.

Përveç këtyre votave, do të numërohen edhe votat e personave me aftësi të kufizuara.

Krejt në fund, sipas Velës, numërohen edhe votat e diasporës, të cilat janë dërguar me postë.

Analisti thotë se numërimi i 100 për qind të votave përafërsisht mund të përfundoj vetëm pas dy deri në tri javë. /Express/

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu