Sistemi i votimit për lojtarin më të mirë të vitit nga FIFA po akuzohet se kreu disa manipulime dhe disa kombe kanë ngritur ankesat e tyre në lidhje me këtë çështje shkruan Gazeta Flash24

Kujtojmë që fitues i çmimit lojatari i vitit ishte ylli Argjentinas Lionel Messi.

Sidoqoftë, trajneri i Sudanit, Zdravko Lugarisic dhe Juan Barrera kapiteni i Nikaragua kanë pohuar se fletëvotimet e tyre nuk përfaqësojnë atë që ata dorëzuan në të vërtetë.

Barrera raportohet të ketë thënë: “Unë nuk kam votuar për Messin. U befasova kur isha në listën e kapitenëve që votuan për Messin dhe nuk ka asnjë shpjegim se si u shfaq atje vota ime për të ”.

Lugarisic gjithashtu u dokumentua se kishte votuar për Messin si zgjedhja e tij e parë, por ai ka treguar nga ekrani se ai zgjodhi sulmuesin e Liverpool-it, Mohamed Salah. si zgjedhejen e tij të parë.

Sidoqoftë FIFA këmbëngul që dokumentet e paraqitura nga FA të Nikaraguanit dhe Sudanezit u botuan në mënyrë korrekte dhe mbërritën me pulla zyrtare.

Ndërkohë, Federata egjiptiane e Futbollit pretendon se votat e tyre, nga traineri Shawki Ghareeb dhe kapiteni Ahmed Elmohamady, nuk u përfshinë në rezultate./gazetaflash24.net

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu