Sipas detajeve të fundit, SHBA’të kishin planifikuar të vrisnin gjeneralin iranian Qasem Soleimani, për 18 muaj me radhë, transmeton Gazeta Metro.

Diskutimet për të vrarë kreun e forcës al Quds të Iranit, i cili zhviloi operacione për regjimin iranian jashtë vendit, kishin filluar muaj më parë.
Soleimani u vra në një sulm me dronë jashtë aeroportit të Bagdadit më 3 janar, pasi Presidenti Trump tha që ai kishte qenë ”duke zhviluar plane për të sulmuar diplomatët dhe anëtarët e shërbimit amerikan në Irak, dhe në të gjithë rajonin.”

Ai u konsiderua si njeriu i dytë më i fuqishëm në Iran. Vdekja e tij shkaktoi kërcënime për ”hakmarrje të ashpër” nga Irani, me një sulm raketash balistike në dy bazat amerikane në fillim të kësaj jave.
Tani ka dalë në pah se Soleimani po ndiqej nga muaj me radhë nga zyrtarët e inteligjencës amerikane, me mbikëqyrjen intensifikimi në maj. Pas sulmeve mbi cisternat e naftës në Gjirin Persik në qershor, për të cilat SHBA fajësuan Iranin, këshilltari i atëhershëm i sigurimit kombëtar të Trumpit John Bolton u kërkoi zyrtarëve të mbrojtjes të dilnin me plane të reja për të ndaluar agresionin iranian.

Atëherë, atij iu dha mundësia të vrasin Soleimanin dhe udhëheqësit e tjerë të rojes revolucionare të Iranit. Në shtator, zyrtarët e mbrojtjes u tha se po konsideronin sulmet kundër tij, por i thanë Presidentit se ishte shumë e rrezikshme për ta shënjestruar atë në Iran. Sidoqoftë, u bënë plane për sulme të mundshme në Irak ose Siri.

Pas sulmit në ambasadën amerikane në 31 dhjetor nga demonstruesit të cilët po protestonin kundër sulmeve ajrore të SH.B.A.-së që synonin milicinë të mbështetur nga Irani në Irak dhe Siri që kishin lënë 25 të vdekur, Presidentit iu dhanë disa objektiva të mundshëm pasi Irani dyshohej se ishte i përfshirë.

U sugjerua që forcat amerikane mund të synonin objektet e energjisë iraniane dhe një anije kontrolli komanduese dhe kontrolli të Gardës Revolucionare, të përdorur për të drejtuar anije të vogla. Soleimani do të fluturonte në aeroplanët tregtarë dhe do të rezervonte disa bileta për të shmangur mbikëqyrjen, shpesh duke kërkuar vendin e parë në klasën e biznesit, në mënyrë që të mund të largohej shpejt nga aeroplani, sipas New York Times.

Ndërsa tensionet midis Teheranit dhe Uashingtonit u rritën, Soleimani fluturoi për në Liban në Ditën e Vitit të Ri për t’u takuar me liderin e Hezbollahut, Hassan Nasrallah, i cili e paralajmëroi atë për një atentat të mundshëm.
Gjenerali thuhet se ka qeshur dhe ka thënë se shpresonte të vdiste një dëshmor. Në të njëjtën ditë zyrtarët e inteligjencës amerikane thuhet se kanë zgjedhur ‘copëza informacioni’ që sugjeronin se Soleimani ishte duke planifikuar ‘sulme ndaj ambasadave amerikane.’

Vetëm atëherë Presidenti vendosi të autorizojë sulmin për 62-vjeçarin . Sidoqoftë, disa nga zyrtarët e Trump ishin të befasuar që ai kishte marrë opsionin më ekstrem të paraqitur për të frenuar agresionin iranian.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu