Eksperti i MH370, David Learmount pretendon se di se kush fshihet pas zhdukjes së avionit Boeing 777.

Fluturimi 370 i “Malaysia airlines” u zhduk në 8 mars 2014, gjatë fluturimit nga Kuala- Lumpuri për në Pekin me 239 persona në bord.

Hetimi zyrtar arriti në përfundimin se aeroplani ka të ngjarë të ketë përfunduar në Oqeanin Indian, por ata nuk pohuan se kush mund të ketë qenë përgjegjës.

Learmount, ekspert këshillimi në Flightglobal, i tha Channelit 5 se ai dinte një përshkrim të rrëmbyesit të supozuar të Boeing 777.

Ai tha: “Ishte një qenie njerëzore mjaft e kualifikuar, e trajnuar mirë dhe që e dinte mirë si funksiononte Boeing 777.”

Kjo është në kontrast me një teori rivale se ishte një katastrofë e fluturimit në mes, e tillë si shpërthimi i një shishe oksigjeni që ka bërë që avioni të humbte ekuilibrin e të rrëzohej.

Kjo ishte fillimisht një teori e parë, pasi në vitin 2011 një aeroplan Egjiptian kishte përjetuar një zjarr shkatërrues në kabinën për këtë arsye.

Fatmirësisht kishte qenë në tokë në atë kohë, por megjithatë shpërthimi krijoi një çarje masive në kabinë, shtatë persona duhej të mjekoheshin për thithje të tymit.

Sidoqoftë, këshilltari i aviacionit Alastair Rosenschein shprehu mendimin se nëse diçka e ngjashme do të kishte ndodhur me MH370 në ajër, pilotët do të kishin devijuar drejtimin e tyre për t’u vendosur diku ku mund të zbarkonin sa më shpejt të ishte e mundur.

MH370 në të vërtetë vazhdoi të fluturonte për shumë orë pasi humbi. Kjo është e njohur për disa arsye, njëra prej të cilave është se vazhdoi të shfaqet në ekranet e radarëve ushtarakë edhe pasi u zhduk nga radari civil i kontrollit të trafikut ajror.

Avioni u kthye 180 gradë dhe fluturoi përgjatë kufirit midis zonave të kontrolluara nga ushtarakët e vendeve të ndryshme.

Kjo do të thoshte se secili prej tyre mendonte se tjetri ishte nën kontrollin e aeroplanit, kështu që nuk tingëllonte alarmi.

Kjo është një arsye pse Learmount mendon se rrëmbyesi ishte shumë i kualifikuar: ata kuptuan për zonat e vdekura në kontrollin e trafikut ajror, zona të cilat nuk mund të nxisnin këmbanën e alarmit, që nuk linin dyshime në radarë.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu