Në përvjetorin e Betejës së Vukovarit, dje koatët kanë valvitur edhe flamrurin e UÇK’së. Si edhe dihet se në luftën e Kroacisë për liri kanë marrë pjesë edhe shumë kosovarë, mes tyre edhe heroi i Kosovës, Bekim Berisha, i njohur si Abeja, dhe gjenerali dhe politikani kosovar Agim Çeku.

Kroatët dje duke nderuar këtë betejë kanë shpalosur edhe flamurin e UÇK’së, në shenjë nderimi.

Kujtojmë, që Beteja e Vukovarit ishte një 87-ditor rrethimi i Vukovarit në Kroacinë lindore nga Ushtrisë Popullore Jugosllave, mbështetur nga forca të ndryshme paramilitare nga Serbia, në mes të gushtit dhe nëntor 1991. Para Luftës Kroate e Pavarësisë, qyteti barok ishte një komuniteti i begatë, të kroatëve, serbëve, dhe grupeve të tjera etnike.

Vukovari u mbrojt me rreth 1.800 ushtarë të armatosur lehtë të Gardës Kombëtare Kroate dhe vullnetarë civile, kundër 36.000 ushtarëve jugosllave dhe paramilitarët serbë të pajisur me forca të blinduara të rënda dhe artileri.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu