Koronavirusi është gripi vdekjeprurës, i cili është përhapur gjatë kohëve të fundit në Kinë, dhe tani ka arritur edhe në disa vende të tjera të botës. Derisa numri i rasteve të konfirmuara dhe vdekjeve vazhdojnë të rriten, zyrtarët shëndetësorë janë duke punuar në të gjitha frontet për të mësuar më shumë rreth virusit dhe të vendosin masa për të zvogëluar përhapjen e tij. Ja një vështrim se çfarë duhet të dini për virusin, i quajtur tani 2019-nCoV, transmeton Gazeta Metro.

Pesëmbëdhjetë vdekje shtesë janë raportuar në Wuhan, ku virusi ka origjinën, sipas Komisionit të Shëndetit të Provincës Hubei. Ky lajm sjell numrin e përgjithshëm të vdekjeve të lidhura me 2019, nCoV në Kinë deri në 41, ku vetëm tre prej tyre jashtë Wuhanit.

Përveç rasteve të raportuara në Kinë, raportet për infeksionin janë konfirmuar në Australi, Francë, SHBA dhe shtatë vende në Azi. 

Koronaviruset janë një familje e madhe e viruseve që mund të shkaktojnë sëmundje të frymëmarrjes siç është ftohja e zakonshme, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Shumica e njerëzve infektohen me koronaviruse në një moment të jetës së tyre, por simptomat zakonisht janë të buta deri në mes atare. Në disa raste, viruset mund të shkaktojnë sëmundje të traktit të frymëmarrjes më të ulët si pneumoni dhe bronkit.

Këto viruse janë të zakonshme në mesin e kafshëve në të gjithë botën, por vetëm një pjesë e vogël prej tyre dihet se prekin njerëzit. Rrallë, koronaviruset mund të evoluojnë dhe përhapen nga kafshët te njerëzit. Kjo është ajo që ndodhi me koronavirusët e njohur si koronavirus i sindromës së frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (MERS-CoV) dhe koronavirus i sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute (SARS-Cov), të dyja dihet se shkaktojnë simptoma më të rënda.

Meqenëse virusi u shfaq për herë të parë në Wuhan te njerëzit që kishin vizituar një treg vendor ushqimesh deti dhe kafshësh, zyrtarët mund të thonë vetëm se ka gjasa të shkëputet nga një kafshë te njerëzit. Megjithatë, në një studim të ri, studiuesit renditën gjenet e vitit 2019-nCoV (siç quhet virusi), dhe më pas ata e krahasuan atë me sekuencat gjenetike të më shumë se 200 koronavirusëve që infektojnë kafshë të ndryshme nëpër botë. Rezultatet e tyre, të detajuara në Gazetën e Virologjisë Mjekësore, sugjeruan që 2019, nCoV ka gjasë të ketë origjinë nga gjarpërinjtë.

Për sa i përket asaj se si do të mund të sëmureni nga ky virus, raportohet se koronaviruset njerëzore më së shpeshti përhapen midis një personi të infektuar dhe të tjerëve përmes:

Ajrit (nga grimcat virale nga një kollë ose teshtimë), mbyllni kontaktin personal (duke prekur ose shtrënguar duart), një objekt ose sipërfaqe me grimca virale në të (pastaj prekni gojën, hundën ose sytë para se të lani duart), si dhe rrallë nga ndotja fekale. 

Cilat janë simptomat e koronavirusit të ri dhe si e trajtoni atë?

Simptomat e koronavirusit të ri përfshijnë ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

Nuk ka trajtime specifike për infeksionet koronavirus dhe shumica e njerëzve do të shërohen vetë. Pra, trajtimi përfshin pushim dhe ilaçe për të lehtësuar simptomat. Një dush i nxehtë mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së fytit dhe kollës. Nëse jeni të sëmurë lehtë, duhet të pini shumë lëngje dhe të pushoni, por nëse shqetësoheni për simptomat tuaja, duhet të shihni një ofrues të kujdesit shëndetësor.

Duke parë se çfarë po ndodhë me këtë lloj virusi, ka gjasa që disa përhapje të virusit nga kontakti i ngushtë midis njerëzve të vazhdojnë të ndodhin gjatë ditëve në vijim. 

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu