Bota po shkon një hap më afër përfundimit të pandemisë së koronavirusit, ka deklaruar shkencëtari që qëndron prapa vaksinës së parë të Britanisë, pasi Boris Johnson tha se ai shpresonte që shumica e atyre që janë më në rrezik mund të imunizohen deri për Pashkë.

Rezultatet e suksesshme të provës për vaksinën e Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca, që sugjeron se mund të mbrojë deri në 90% të njerëzve, janë grupi i tretë i gjetjeve premtuese. Para këtij viti, nuk kishte pasur kurrë një vaksinë për një koronavirus.

Vaksina është me kosto të ulët, me 3 paund një dozë krahasuar me më shumë se 20 paund për vaksinat Pfizer / BioNTech dhe Moderna.

“Njoftimi sot na çon një hap më afër kohës kur mund të përdorim vaksinat për t’i dhënë fund shkatërrimit të shkaktuar nga Covid-19”, itha Prof Sarah Gilbert nga Universiteti i Oksfordit, i cili ka udhëhequr studimin.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë për të siguruar informacionin e hollësishëm për rregullatorët. Ka qenë një privilegj të jem pjesë e kësaj përpjekje shumëkombëshe, e cila do të sjellë përfitime për të gjithë botën”, shtoi ai.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu