Njerëzit kanë dy grupe dhëmbësh gjatë gjithë jetës, dhëmbët e fomijërisë dhe dhëmbët e përhershëm.

Dhëmbët janë kockat më të vështira në trup, por prishja e dhëmbëve dhe acidet që gjenden në ushqimin dhe pijet tona çojnë në humbjen e smaltit të dhëmbit, që është substanca e mineralizuar që mbron sipërfaqen e tyre.

Kur gjenerohen, qelizat që prodhojnë smalt vdesin menjëherë, dhe ajo gërryen, prishet dhe nuk mund të rigjenerohet përsëri.

Sidoqoftë, shkencëtarët kinezë kanë krijuar një tretësirë të lëngshme në gjendje që të rritet përsëri sipërfaqja e vështirë e jashtme e smaltit të dëmtuar të dhëmbëve duke përdorur një material që imiton procesin e mineralizimit natyral të shtresës së jashtme mbrojtëse të dhëmbëve.

Ky xhel i ri në të vërtetë bën riparimin e smaltit në vetvete, pasi që metoda përsërit procesin e biomineralizimit me anë të së cilës qelizat e njohura si ameloblastet lëshojnë proteina që përfundimisht bëhen smalt.

Sidoqoftë, ameloblastet janë të pranishme vetëm gjatë zhvillimit të dhëmbëve, kështu që dhëmbët tanë të pjekur nuk kanë praktikisht asnjë aftësi natyrore për tu vetë-riparuar pasi të jenë formuar.

Studiuesit nga Shkolla e Mjekësisë Universitare Zhejiang në Kinë kombinuan dy mineralet që gjenden në jonet e smaltit, kalciumit dhe fosfatit, dhe krijuan një zgjidhje alkoolike me përbërjen organike trimethylamine./GazetaBlic

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu