Në rrjetet sociale janë publikuar video nga sulmi në Gjermani ku mbetën të plagosur dhjetëra persona, teksa humbën jetën 2 të tjerë.

Situata është kaotike, me sirena ambulance që dëgjohen në sfond, njerëz të plagosur të shtirë në rrugë.

Një makinë u fut të martën në trotuar duke në qytetin jugperëndimor gjerman të Trier, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur rëndë 15 të tjerë, thanë zyrtarët.

Shoferi u arrestua dhe automjeti u sekuestrua, shkroi policia e Trier në Twitter. Ekipet e policisë dhe të shpëtimit ishin në vendin e ngjarjes dhe autoritetet u thanë njerëzve që të shmangnin qendrën e qytetit.

Kryebashkiaku Wolfram Leibe i tha transmetuesit SWR se përveç dy të vdekurve, 15 persona kishin pësuar lëndime serioze.

Asnjë detaj nuk ishte në dispozicion menjëherë, dhe policia nuk iu përgjigj telefonave ose postës elektronike të tyre.

Trier është rreth 200 kilometra (120 milje) në perëndim të Frankfurtit, afër kufirit me Luksemburgun. Qyteti me rreth 110,000 banorë është i njohur për portën e tij romake, Porta Nigra, e cila është afër vendit të përplasjes, dhe si vendlindja e Karl Marx.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu