Mazda e Japonisë ka zbuluar një version sportiv të hatchback-ut të tij të famshëm Mazda3.

Bëhet fjalë për një variant garimi i quajtur TCR që plotëson standardet e 36 makinave të kampionateve të pasagjerëve në të gjithë botën.

Ka motor me katër cilindra që sigurojnë 350 kuaj fuqi, me 6 shpejtësi SADEV.

Mazda3 TCR zhvillon një shpejtësi maksimale 241 km/orë, dhe frenat Brembo janë përgjegjës për ndalimin e automjeteve në gomat e pilotëve me 18 inç të Michelin Pilot me amortizues Bilstan.

Ende nuk dihet nëse Mazda3 TCR do të bëhet një version “civil”, i cili do të ishte i denjë për të rivalizuar Volkswagen Golf TCR. /kp/Telegrafi/

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu