Samir Potera, aktivist i shoqërisë civile, ka thënë se rasti i Astrit Deharit, duhet të trajtohet nga Gjykata Speciale.

Ai në një postim në Facebook, ka thënë se Kosova si shtet i ri, ka nevojë për ndihmën e Hagës, për të trajtuar këtë çështje, përcjell Bota sot.

Sipas tij, Haga do të ishte më e pranueshme se drejtësia vendore.

Postim i plotë i Poterës:

Rastin e Astrit Deharit duhet me trajtue Gjykata e Hagës. Autoritetet në Kosovë duhet me i lutë që ta trajtojnë këtë çështje, si dhe sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës.

Shumë mirë që Haga ekziston. Nuk është kurrgjë marre. Ne jemi shtet i ri edhe kemi nevojë për ndihmë. Në fakt Haga është e jona.

Në secilin variant ata do të jenë më t’pranueshëm se vendorët.

Loading...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu