Dozat e vaksinës Sputnik V, kundër virusit corona kanë mbërritur në Serbi për testimin përfundimtar.

Dozat e para të vaksinës u shpërndanë në Beograd dhe sipas institucioneve në Serbi, vaksina do të duhet të kalojë një test laboratorik në Agjencinë e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore të Serbisë.

Rusia ka dërguar 20 doza të vaksinës në Serbi për provë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se përveç vaksinave ruse, dërgesa e parë e vaksinës Pfizer pritet në Serbi deri në fund të vitit, ndërsa 350,000 doza të kësaj vaksine do të sigurohen deri në fund të shkurtit të vitit të ardhshëm.

Siç vuri në dukje Vuçiç, vaksinimi në Serbi duhet të jetë plotësisht falas.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu