Vaksina Moderna është 94.5% efektive kundër koronavirusit, sipas të dhënave që u publikuan të hënën nga kompania, duke e bërë atë vaksinën e dytë në Shtetet e Bashkuara që ka një normë të lartë suksesi shkruan CNN transmeton GazetaFlash24

. “Këto janë padyshim rezultate shumë emocionuese,” tha Dr. Anthony Fauci, mjeku kryesor i sëmundjeve infektive të vendit. “Justshtë po aq e mirë sa merr – 94.5% është vërtet e jashtëzakonshme.”

. “Ishte një nga momentet më të mëdha në jetën time dhe karrierën time. Absolutisht e mahnitshme të jesh në gjendje të zhvillosh këtë vaksinë dhe të shikosh aftësinë për të parandaluar sëmundjen simptomatike me një efikasitet kaq të lartë”, tha Dr. Tal Zacks, zyrtari kryesor mjekësor i Moderna . Vaksinimet mund të fillojnë në gjysmën e dytë të dhjetorit, tha Fauci. Vaksinimet pritet të fillojnë me grupe me rrezik të lartë dhe të jenë në dispozicion për pjesën tjetër të popullatës pranverën e ardhshme. CNN/GAZETAFLASH24.net/

VIDEO

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu