Ndërsa rastet e koronavirusit në të gjithë botën janë në rritje dhe numri i rasteve aktualisht është mbi 48 milionë në të gjithë botën, shkencëtarët kanë punuar me shpejtësi të ngjashme me luftën për të gjetur një kurë për sëmundjen.Tani, Simon Stevens, kryeshefi ekzekutiv i NHS-së në Britani të Madhe ka deklaruar se dy vaksinat e koronavirusit mund të jenë gati deri në Krishtlindje.

“Detyra jonë është të sigurohemi se jemi gati dhe po presim dhe jemi në gjendje të hapim armën fillestare. Sa të sigurt jemi që do të ishim në gjendje të shkonim me të paktën disa vaksina antiCOVID-19 para Krishtlindjeve nëse do të ishte në dispozicion? Unë do të përgjigjesha dhjetë nga dhjetë “, tha ai, raporton Mirror.Komentet e Stevens vijnë ndërsa shefi i vaksinave dha një konfirmim se Britania e Madhe do të ketë grumbulluar 14 milionë doza të dy vaksinave koronavirus deri në fund të vitit.

Vaksinat aktualisht po prodhohen me NHS të vendosur për të filluar administrimin e tyre sa më shpejt që ato të aprovohen për përdorim, siç përcaktohet nga Kate Bingham, kryetarja e Task-forcës për vaksinat në Britaninë e Madhe.

14 milion doza janë të ndara në dy vaksina. Katër milion doza janë nga kandidati kryesor i vaksinave në Britaninë e Madhe, të zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit ndërsa 10 milionë dozat e mbetura janë zhvilluar nga Pfizer në SHBA.Përhapja vdekjeprurëse e virusit ka krijuar një trazirë të madhe në të gjithë botën në kohët e fundit duke marrë jetën e mbi 1.22 milion njerëzve në të gjithë botën në më shumë se 170 vende. Do të jetë interesante të shohim se kur bota do të ketë qasje në një vaksinë efektive.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu