Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë të pavërteta informacionet se ai ka ofruar dorëheqje.

Hoti ka thënë se me veprimet e tij ka dëshmuar gatishmëri për të ofruar zgjidhje për çështje të ndryshme.

“Informacionet të cilat po qarkullojnë nëpër media për dorëheqjen time janë të pa vërteta.Me veprimet e mia kam dëshmuar gatishmëri e përkushtim për të ofruar zgjidhje për të gjitha çështjet e ngritura, duke zhbllokuar madje edhe proceset komplekse nëpër të cilat ka kaluar vendi siç ishte vendimi për vazhdimin e dialogut me parime dhe arritja e marrëveshje së 4 shtatorit në Uashington, hartimi i pakos emergjente dhe asaj për rimëkëmbje ekonomike dhe masat konkrete në menaxhimin e pandemisë Covid -19″, ka shkruar ai në Facebook.

Ai ka komentuar edhe zhvillimet e fundit nga Specialja.

“Sa i përket zhvillimeve të fundit pas veprimeve të Dhomave të Specializuara dhe dorëheqjes së ish Presidentit Thaçi, e kam bërë të qartë se partitë parlamentare i kanë dy opsione, të gjejnë zgjidhje për çështjen e Presidentit ose të dakordohen për datën e zgjedhjeve. Por, asnjëherë në asnjë kontekst nuk e kam përmendur dorëheqjen si opsion”, thotë kryeministri Hoti.

Ndryshe, ditën e enjte analisti Astrit Gashi, ka deklaruar se ka informacione se kryeministri Hoti ka përmendur mundësinë e ofrimit të dorëheqjes.

“Ka informata që kryeministri Hoti ka përmendur edhe mundësinë e ofrimit të dorëheqjes. Është i gatshëm të jap dorëheqjen”, kishte deklaruar Gashi.

Postimi i plotë i Avdullah Hotit :

Informacionet të cilat po qarkullojnë nëpër media për dorëheqjen time janë të pa vërteta.
Me veprimet e mia kam dëshmuar gatishmëri e përkushtim për të ofruar zgjidhje për të gjitha çështjet e ngritura, duke zhbllokuar madje edhe proceset komplekse nëpër të cilat ka kaluar vendi siç ishte vendimi për vazhdimin e dialogut me parime dhe arritja e marrëveshje së 4 shtatorit në Uashington, hartimi i pakos emergjente dhe asaj për rimëkëmbje ekonomike dhe masat konkrete në menaxhimin e pandemisë Covid -19.
Sa i përket zhvillimeve të fundit pas veprimeve të Dhomave të Specializuara dhe dorëheqjes së ish Presidentit Thaçi, e kam bërë të qartë se partitë parlamentare i kanë dy opsione, të gjejnë zgjidhje për çështjen e Presidentit ose të dakordohen për datën e zgjedhjeve. Por, asnjëherë në asnjë kontekst nuk e kam përmendur dorëheqjen si opsion.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu