Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj përmes një postimi në facebook ka njoftuar për masat e reja të marra nga MSH lidhur me parandalimin e Covid-19.

Zemaj shkruan se edhe pse situata pandemike është gati e ngjajshme me shtetet e rajonit, por që sistemi shëndetësorë është i ndryshëm.

” Për të mos pasur situatë të jashtëzakonshme me të infektuar edhe me të hospitalizuar, kërkohet zbatim strikt i masave dhe veprime urgjente dhe masa më të ashpra.”-shprehet Zemaj

Shkollat fillore dhe të mesme do të jenë të hapura por me mbikëqyrje si deri më tani, ndërsa universitetet vazhdojnë me ligjërata online transmeton GazetaFlash24.net

Postimi i plotë:

Mbledhja e sotme e Komiteti për menaxhimin e Pandemisë, ishte e karakterit informues dhe efektin e vendimit të Qeverise për masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë.
Situata është e njëjtë si në shtetet e rajonit, por sistemi ynë shëndetësor është i ndryshëm, kapacitetet tona spitalore nuk janë në situatën më të mirë, andaj përtej statistikave me të infektuar, kemi shtim të rasteve të hospitalizimit.
Për të mos pasur situatë të jashtëzakonshme me të infektuar edhe me të hospitalizuar, kërkohet zbatim strikt i masave dhe veprime urgjente dhe masa më të ashpra.
Në tërë këtë situatë, shkollat fillore dhe të mesme do të jenë të hapura por me mbikëqyrje si deri më tani, ndërsa universitetet vazhdojnë me ligjërata online.
Masat janë adresuar për miratim në Qeveri dhe Kabineti qeveritar pritet të votojë për to.
Bashkë ia dalim !

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu