Joe Biden paralajmëroi të hënën për një “dimër shumë të errët” nga COVID-19.

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden paralajmëroi të hënën për një “dimër shumë të errët” përpara, duke thënë se 200,000 amerikanë mund të vdesin nga COVID-19 përpara se një vaksinë e sigurt dhe efektive të jetë gjerësisht e disponueshme në Shtetet e Bashkuara, raporton Euronews, transmeton lajmi.nwet.

Biden dha një vështrim më të mirë ende se si ai do ta drejtojë vendin përmes krizës shëndetësore, duke përshkruar kornizën e përgjigjes së tij pandemike pasi u informua nga bordi i tij i sapo-formuar këshillues i koronavirusit.

Duke pranuar lajmin pozitiv se një vaksinë nga Pfizer mund të jetë 90% efektive në parandalimin e virusit, Biden tha se Shtetet e Bashkuara ende nuk do të kenë një vaksinë për disa muaj, transmeton lajmi.net.

Në ndërkohë, ai përballet me detyrën e jashtëzakonshme të vënies së virusit nën kontroll. Shtetet e Bashkuara tejkaluan 10 milionë raste totale të COVID-19 të hënën dhe shkalla e infeksionit, shtrimet në spital dhe vdekjet e vendit po rriten.

Biden iu lut njerëzve të mbanin maska ​​për fytyrën dhe t’i përmbaheshin udhëzimeve të distancës shoqërore duke shtuar se “ne mund të shpëtojmë dhjetëra mijëra jetë nëse të gjithë thjesht do të vishnin një maskë për disa muajt e ardhshëm”.

Fjalimi i tij u nda nga formulimi i masave të shëndetit publik nga Presidenti Donald Trump si një sulm ndaj lirisë dhe një kërcënim për një ekonomi në vështirësi.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu