BOCA RATON, FL - SEPTEMBER 28: U.S. Vice President Joe Biden speaks during a campaign event at the Century Village Clubhouse on September 28, 2012 in Boca Raton, Florida. Biden continues to campaign across the country before the general election. (Photo by Joe Raedle/Getty Images)

Joe Biden do të fitojë në tri shtetet ku votat ende janë duke u numëruar, dhe kështu ai do të bëhet presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara, kështu thanë zyrtarë e tij të fushatës.“Të dhënat tona tregojnë se Joe Biden do të jetë presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara”, tha menaxheri i fushatës Jen O’Malley Dillon, shkruan NYPost.“Për shkak se ai sheh të njëjtat të dhëna që ne bëjmë dhe e di që po humbet, Donald Trump vazhdon të shtyjë një strategji flagrante të krijuar për të parandaluar që votat e njerëzve të numërohen”, vazhdoi ai, transmeton Telegrafi.

Dy ditë pasi votimet u mbyllën, gara e 2020 mbetet ende në ekuilibër ndërsa numëruesit po numërojnë fletëvotimet me postë në shtetet e Arizonës, Georgia, Nevada, Karolina e Veriut dhe Pennsylvania.O’Malley Dillon tha se ata prisnin që gara të vështirësohej në Arizona dhe Nevada ndërsa numërimi i votave vazhdon të rrjedh, por ishin të sigurt se i nominuari demokrat do të fitonte ato shtete.

Ekipi i Biden beson se ata do të fitojnë gjithashtu Keystone State të kontestuar shumë, por thanë se një rezultat ka të ngjarë të mos dihet deri të premten. Të dy kampet kanë shpallur fitoren atje përpara çdo numërimi zyrtar.Ekipi i Trump ka akuzuar demokratët për përpjekjen për të “vjedhur zgjedhjet nga presidenti Trump” ndërsa rruga e tij për rizgjedhje ngushtohet, me Trump duke kërkuar që të ndalohet numërimi i votave.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu