Zyrtarët serbë nuk i kushtuan vëmendje lajmit për zbulimin e një varri të ri masiv pranë Rashkës, ku besohet se ndodhen trupa të shqiptarëve të Kosovës. Ata nuk e komentojnë as vendimin e Prishtinës për ta ndaluar hyrjen e Vuçiqit në Kosovë, shkruan DW, transmeton Gazeta Express.

Më shumë se një javë më parë, drejtori i Institutit për Mjekësi Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu, deklaroi se një varr masiv ishte gjetur në Kizhevak në komunën e Rashkës në Serbi. Dy ditë më vonë, presidenti i Komisionit për Personat e Zhdukur i Qeverisë së Serbisë, Veljko Odaloviq, tha se besohej se kishte midis 15 dhe 17 trupa në varr dhe se identifikimi i tyre do të ishte i mundur pas analizave të ADN-së. Në të njëjtën ditë, Dhoma e Krimeve të Luftës e Gjykatës së Lartë të Beogradit kërkoi zhvarrosjen e trupave të gjetur në një komunë në Serbinë jugperëndimore.

Pothuajse askush nga autoritetet në Serbi nuk e komentoi lajmin dhe i vetmi përfaqësues i opozitës që tha diçka për të ishte presidenti i Forumit Demokratik Qytetar (GDF), Zoran Vuleti V. Ai kujtoi se varri masiv në Rashkë nuk ishte i vetmi që u gjet në Serbi dhe se “varret e fshehura tregojnë papërgjegjshmëri të vazhdueshme të shtetit dhe bashkëpunim të padyshimtë në krim”.

Ndalimi i hyrjes në Kosovë

Disa ditë pasi u zbulua varri masiv në Rashkë, u botua lajmi se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ndalua të hynte në Kosovë. Asnjë zyrtar serb nuk tha asgjë për këtë, dhe Presidenca e Serbisë nuk iu përgjigj kërkesës së portalit “Kossev” për të komentuar lajmet në lidhje me të.

Gjermani Kosova Maas Haradinaj Stublla
Meliza Haradinaj-Stublla: Fyerje, jo provokim

Kur u pyet nga DW nëse Vuçiq ishte vërtet i ndaluar të hynte në Kosovë dhe cila ishte arsyeja e këtij vendimi, ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës u përgjigj me një lidhje me deklaratën e ministres Meliza Haradinaj-Stublla.

“Kërkesa e Vuçiqit, Vulinit, Gjuriqit dhe Petkoviqit për ta vizituar Kosovën në kohën kur Kosova po përballet me rihapjen e plagëve dhe dhimbjeve të mëdha për personat e zhdukur dhe zbulimin e varreve masive të shqiptarëve është më shumë një fyerje sesa një provokim”, tha Haradinaj-Stublla, duke shtuar se “çdo kërkesë e Serbisë në këto rrethana do ta ketë gjithmonë të njëjtën përgjigje”.

Ndër të paktët, nëse jo të vetmit që iu referuan lajmeve në lidhje me ndalimin e hyrjes së Vuçiqit në Kosovë, ishte përsëri Zoran Vuleti. Ai e pyeti presidentin serb nëse ndalimi për të hyrë në Kosovë kishte ndonjë lidhje me zbulimin e varrit. Me sa duket, ai nuk ka marrë ndonjë përgjigje deri më tani.

Gatishmëria për të adresuar çështjen e të zhdukurve?

Kërçevaku është vendi i pestë në Serbi ku u zbuluan varre masive. Më parë, varre, me një total prej 941 trupash, u gjetën në Batajnicë, Peruçac, Petrovo Selo dhe Rudnicë.

Çështja e të zhdukurve është pjesë e agjendës së dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit nën kujdesin e Bashkimit Evropian dhe zgjidhja e këtij problemi u përfshi në marrëveshjen e nënshkruar në Uashington më 4 shtator.

Megjithëse të dy palët janë zotuar “të shpejtojnë përpjekjet për të gjetur dhe identifikuar mbetjet e personave të zhdukur”, disa deklarata nga zyrtarët serbë hedhin poshtë garancitë se Beogradi me të vërtetë synon ta bëjë këtë.

“Çfarë do të bëjmë me serbët që u tregojnë shqiptarëve dhe kroatëve, u thonë budallallëqe të ndryshme, u tregojnë se ku janë varrosur shqiptarët në të gjithë Serbinë?” Veljko Odalović, ai Komision për Personat e Zhdukur, ata janë pak, pak, kështu që ata shkojnë për të hetuar disa vende që raportohen nga spiunë të caktuar”, tha kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq në një intervistë për një stacion televiziv të Beogradit në shtator.

Më pak se dy muaj më vonë, Daçiq i tha “Sputnik” se Serbia po punon në hetimin e krimeve të luftës, zbulimin e varreve dhe personave të zhdukur dhe se “askush në Serbi nuk po parandalon që diçka të zbulohet ose autorët të sanksionohen”.

Kongresi amerikan: Jo të gjithë fajtorët dënohen

Komiteti i Punëve të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA iu referua vendimeve të Tribunalit të Hagës, i cili raportoi në Twitter se Vlastimir Gjorgjeviq u dënua në Hagë për fshehjen e trupave të shqiptarëve të vrarë, por që të tjerët që morën pjesë në të nuk u gjykuan.

Në vitin 2017, Qendra për të Drejtën Humanitare (FDH) i kushtoi asaj çështjeje dosjen “Operacioni fshehja e trupave” dhe kujtoi se vendimi për të fshehur gjurmët e krimeve në Kosovë ishte marrë në vitin 1999 në nivelin më të lartë shtetëror, dhe se Sllobodan Millosheviq kërkoi të bënte gjithçka që ishte e mundur për t’i larguar kufomat e varrosura të civilëve shqiptarë.

Serbia Massengrab në Batajnica
Zhvarrosja e një trupi nga një varr masiv në Batajnicë më 2005

HLC deklaroi se dokumentet e policisë dhe ushtrisë tregojnë se dhjetëra anëtarë të Ministrisë së Brendshme Serbe dhe Ushtrisë Jugosllave morën pjesë në fshehjen e trupave të shqiptarëve të vrarë. Është vërtetuar gjithashtu se, me urdhër të zyrtarëve të policisë, të dy civilët dhe punëtorët e ndërmarrjeve publike morën pjesë në heqjen e trupave.

Provat e transferimit të kufomave nga Kosova në Serbi u paraqitën në gjyqe përpara gjykatës së Hagës kundër Nikola Sainoviqit dhe zyrtarëve të tjerë të lartë serbë, si dhe në procedurat kundër Vlastimir Gjorgjeviqit. Përveç kësaj, disa nga provat e fshehjes së trupave të shqiptarëve të vrarë u paraqitën para Gjykatës së Lartë në Beograd, në çështjet “Suva Reka” dhe “Bytyçi”.

Sidoqoftë, asnjë nga dhjetëra anëtarët e Ministrisë së Brendshme Serbe, të cilët përmenden në dosjen e HLC, nuk janë ndjekur penalisht, kështu që ish-ndihmësi i Ministrit të Policisë, Obrad Stevanoviq nuk u paraqit në gjykatë, i cili shkroi në një samit shtetëror në 1999:

“Nuk u gjykua edhe shefi i Drejtorisë së Policisë Kriminale të Ministrisë së Brendshme të Serbisë, Dragan Iliq, i cili, sipas HLC, kishte një “rol udhëheqës në pagimin e mëditjeve për kostot operative që buronin nga veprimi i fshehjes së kufomave”.

Aktakuza nuk u ngrit kundër ish-kreut të Qendrës Teknike Kriminale, Vladimir Aleksiq, i cili, sipas Slobodan Borisavljeviqit, shef i kabinetit të Vlastimir Gjorgjeviq, ishte midis bashkëpunëtorëve të Dragan Iliqit bashkë me Desimir Radiqin.

Petar Zekoviq, një nga ndihmësit e Vlajko Stojiljkoviqit, nuk u paraqit në gjykatë, megjithëse punëtori i MUP-it Bozidar Protiq dëshmoi në Hagë se ai transportonte kufoma nga Kosova në Serbi dhe se ai ishte në kontakt të vazhdueshëm me Zekoviqin në atë kohë.

Përgjegjësia e Goran Radosavljeviqit, ish-përgjegjës i Qendrës Mësimore në Petrovo Selo, ku u zbuluan dy varre masive, nuk është hetuar po ashtu. Kjo nuk u bë, megjithëse ish-kreu i Shërbimit të Sigurimit të Shtetit, Radomir Markoviq, deklaroi në gjyqin e Sllobodan Millosheviqit se Dragan Iliq i tha se Goran Radosavljeviqi i dha atij ndihmë në punën që bënte (pastrimin e terrenit), sipas dosjes së HLC.

Më 18 nëntor, Komiteti për Punët e Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA iu referua asaj dosjeje, duke deklaruar se, përkundër premtimit të Aleksandër Vuçiqit, ata që vranë tre vëllezër në Petrovo Selo, në vendin e Qendrës Mësimore, më 1999, nuk dolën kurrë para drejtësisë. 

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu