Gazeta angleze, Financial Times ka realizuar një intervistë me ushtruesen e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanin, teksa në tekst është përmendur edhe ndërrimi i qeverive në fund të pranverës.Financial Times ka shkruar se Uashingtoni e ka inkurajuar rrëzimin e qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti në kërkim të një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç ndodhi në fillim të shtatorit në Shtëpinë e Bardhë.Në pranverë, Uashingtoni inkurajoi rrëzimin e një qeverie anti-korrupsion në Kosovë sepse kryeministri i saj nuk ishte i interesuar në drejtimin e negociatave me Serbinë duke u shtyrë nga administrata Trump. Dhe në shtator, pas një ndryshimi në qeveri në Prishtinë, Donald Trump priti presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti në Shtëpinë e Bardhë, ku të dy palët ranë dakord për të përmirësuar marrëdhëniet ekonomike, ka shkruar FT.Ish-kryeministri Albin Kurti, pasi u rrëzua me një mocion mosbesimi në Kuvendin e Kosovës, akuzoi emisarin special të SHBA-së për dialogun, Richard Grenell, si shkaktar të kësaj.Kurti kishte thënë se se Grenell ka bërë presion ndaj LDK-së për të dalë kundër taksës dhe reciprocitetit dhe për ta rrëzuar qeverinë.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu