Ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ditë më parë ka thënë se në ditët e para të Qeverisë së ardhshme, pritet të ndodhë liberalizimi i vizave për qytetarët.

Ai në një konferencë për media ku shpalosi raportin e punës së Qeverisë dy vjeçare të drejtuar nga ai tha se është i pakënaqur me procesin e liberalizimit.

“Në ditët e para të qeverisë së re do ta kemi liberalizimin. Një pjesë e punës do të ndodhë edhe tani në fund të nëntorit. por liberalizimi do të ndodh në dhjetor. Të gjithë bartim edhe merita edhe faj,  këto i kam edhe unë se pse nuk i kemi vizat. BE është e interesuar të ecë përpara në këtë vendim”, ka thënë Haradinaj.

Nga ana tjetër, njohësit e çështjeve politike dhe profile të ndryshme të skenës politike, vlerësojnë se kushtet e përmbushjes së liberalizmit të vizave, janë plotësuar kaherë. Sipas tyre, Kosova meriton heqjen e vizave, sepse tashmë ajo po ngjallë zhgënjime që po e forcojnë bindjen euro-skeptike mbase edhe anti-euroaltlantike që e gjejmë të përpunuar tashmë tek disa subjekte politike ku ka ekstrem të majtë dhe keqinterpretime fetare.

Image

Fatmire Mulhaxha- KollçakuFOTO GALERI

Fatmire Mulhaxha- Kollçaku nënkryetare e Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se VV asnjëherë nuk ka marr si dhuratë asgjë, prandaj nuk duhet të presim dhurata të tilla të pabazuara në realitet.

Sipas saj, kjo Qeveri po e përfundon mandatin pa dhënë prova se e kishte pasur seriozisht sa i përket luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar institucional.

“Përkundrazi kontribuuam shumë në prolongimin e procesit të liberalizimit të vizave me veprimet dhe mosveprimet e tyre. Tani Qeveria e re do të angazhohet maksimalisht që ky proces të përshpejtohet , me rikthim të besimit të qytetarëve por edhe faktorit ndërkombëtar, se ky shtet ka mundësi të funksionon ashtu siç duhet”, ka thënë ajo.

Loading...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu