Kryetari më i ri Kuvendit të Republikës se Kosovës Glauk Konjufca është një 38 vjeçar i cili pas vetes ka një bagazh politik e arsimor. Glauku llogaritet të jetë krye parlamentari më i ri në Ballkan por edhe në disa shtete të Evropës.

Glauk Konjufca është lindur në korrik të vitit 1981, në Prishtinë. Ka përfunduar studimet e Filozofisë në Fakultetin Filozofik, në Universitetin e Prishtinës.

Pak kush mund ta di se Konjufca kohë më parë ka botuar edhe librin e tij “Huti i minervës fluturon në muzg G.Ë.F. Hegel”. Viti 2010 kishte qenë mjaft domethënës për të derisa për herë të parë u zgjodh deputet i Lëvizjes VETËVENDOSJE! në legjislaturën e IV-të të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Kurse në vitin 2011-2014 ishte nënkryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës. Në vitin 2014 u zgjodh sërish deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Në të njëjtin vit u zgjodh nënkryetar i kuvendit deri me 12 mars 2015. Në korrik të vitit 2014 ai u zgjodh kryetar i Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!. Në legjislatuerën e V-të ishte zv. Kryetar i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukrurë, Tregëti dhe Industri në Kuvendin e Kosovës. Është i martuar dhe ka një fëmijë.

Glauk Konjufca është i martuar më Emira Bajçinca dhe ka dy vajza Knida dhe Erena.

Image

Glauk Konjufca me bashkeshorten dhe vajzen

Loading...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu