Deputetja gjermane me origjinë turke e partisë së ekstremit të majtë, Sevim Dağdelen, ka lëshuar akuza të forta ndaj UÇK’së dhe NATO’së, duke i quajtur kriminel, shkruan Gazeta Metro.

Deputetja e majtë Dağdelen, i ka quajtur kriminel ushtarët e UÇK’së.Ajo i është gëzuar faktit që Haga më në fund po arreston ish-ushtarë të UÇK’së, duke thënë së janë vonuar shumë.

“Gjykata Speciale në Hagë më në fund ka ngritur akuza kundër ish komandantit të Kosovës Hashim Thaçi për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës së NATO’s kundër Jugosllavisë 1999″, ka shkruar në Facebook Sevim Dağdelen.Ajo gjithashtu ka fajsur edhe NATO’n, duke thënë se është shkelur ligji ndërkombëtar duke mbeshtetur kriminelët e UÇK’së, dhe kjo duhet të shlyhet.

Statusi i plotë:

“Gjykata Speciale në Hagë më në fund ka ngritur akuza kundër ish komandantit të Kosovës Hashim Thaçi për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës së NATO’s kundër Jugosllavisë 1999. Rindërtimi i vrasjeve dhe torturave të serbëve të kryera nga “Ushtria Çlirimtare e Kosovës” dhe romëve është vonuar shumë. Gjykata e Hagës tani duhet të sigurojë sigurinë e dëshmitarëve të mundshëm në mënyrë që ata të mos frikësohen apo edhe të vriten, siç ishte në rastin e ish-kryeministrit të Kosovës dhe komandantit të UÇK’së Ramush Haradinaj. Konfirmimi i akuzave kundër Thaçit është gjithashtu një goditje kundër qeverisë federale që ka mbrojtur kriminelin gjatë gjithë këtyre viteve, duke ditur që shërbimi inteligjent gjerman BND i referohej komandantit të UÇK-së a. D. 2005 si lidhje ndërlidhëse midis krimit të organizuar ′ ′ dhe politikës dhe ish-kryeprokurores së gjykatës së Jugosllavisë në Hagë, Carla Del Ponte, e cila zbuloi ngatërresën e saj në një sistem kriminal të kontrabandës së organeve në 2008. Por jo vetëm bandat e vrasjeve të UÇK-së shqiptaro-kosovare, të cilat veprojnë si trupa tokësore të NATO-s, përkasin në bankën e të akuzuarve. Sipas Hagës, ata që janë përgjegjës për agresionin në vetë shtetet e NATO-s, duke përfshirë Presidentin e SHBA Bill Klinton, Kryeministrin Britanik Toni Bler dhe Kancelarin Gerhard Schröder me Sekretarin e Gjelbër Joschka Fischer. Shkelja e ligjit ndërkombëtar për t’u konsideruar përgjegjës nga NATO dhe mbështetja e kriminelëve të UÇK-së duhet të shlyhet më në fund”.

Shpërndaje në:

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu