Analisti kosovar në Amerikë, Bleron Baraliu ka reaguar pas konfirmimit të aktakuzës nga Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-presidentit Hashim Thaçi, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.Baraliu përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se Thaçi do të shpallet i pafajshëm dhe të kthehet që ta marr pushtetin për 20 vitet e ardhshme.

“Cka ka dilema, ne anen tjeter, eshte se sa do ta forcojne urrejtesit e UCKse Thaqin me shoke, i cili, kur te kthehet nga Haga i pafajshem, ka per ta marr pushtetin edhe per 20 vjet te reja. Dhe ky, miq te mi, eshte oguri prej te cilit kemi rrezik — sepse Thaqi duhej lene i qete te pensionohej siq premtoi — jo nga titiste e bashibuzuke qe i gezohen nje goditjeje tranziente ndaj UCKse dhe luftes per liri.”, ka shkruar ai.

Statusi i plotë:

Per luftetaret e kauzes shqiptare, qe kane qene dhe gjithmone do te mbesin pakice e dukshme, sot eshte veq nje dhembje tipike qe lendon por nuk ndikon as nje grime ne perkushtim drejt drejtesise kulminante. Kauza ka per te ec perpara, dhe pakica e drejte ka per te fituar – per kete nuk ka dilema.

Cka ka dilema, ne anen tjeter, eshte se sa do ta forcojne urrejtesit e UCKse Thaqin me shoke, i cili, kur te kthehet nga Haga i pafajshem, ka per ta marr pushtetin edhe per 20 vjet te reja. Dhe ky, miq te mi, eshte oguri prej te cilit kemi rrezik — sepse Thaqi duhej lene i qete te pensionohej siq premtoi — jo nga titiste e bashibuzuke qe i gezohen nje goditjeje tranziente ndaj UCKse dhe luftes per liri./gazetametro.net

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu