Një zyrtar i lartë ukrainas i sigurisë, tha se qeveria e Ukrainës po shikonte shkaqet e mundshme për rrëzimin e papritur të një avioni pasagjerësh në Iran, transmeton Gazeta Metro.

Këto shkaqe përfshijnë sulmin e mundshëm të raketave, kështu që Oleksiy Danylov, sekretari i këshillit të sigurisë kombëtare të Ukrainës, tha që hetuesit ukrainas dëshiron të shikoniin këtë sulm, pasi informacioni u shfaq në internet.

Ndërsa tri mundësitë e tjera ishin duke u studiuar, sipas Danylov, e në mesin e tyre ishin një përplasje me dronë ose objekt tjetër flutures, një shpërthim aeroplani si rezultat i një sulmi terrorist, ose një dështim teknik që çoi në shpërthimin e motorit.

Dëshmitarët okularë, përfshirë ekuipazhin e fluturim tjetër, treguan se aeroplani u vu në flakë para se të rrëzohej. Raporti konfirmoi gjithashtu se të dy të ashtuquajturat “kuti të zeza” që përmbajnë të dhëna dhe komunikime të karremit nga aeroplani ishin rikuperuar, megjithëse ato ishin dëmtuar dhe disa pjesë të kujtesës së tyre kishin humbur. Mbeti e paqartë se ku do të analizoheshin kutitë, pasi vetëm një pjesë e vogël e vendeve kanë aftësinë teknike për ta bërë këtë.

Përplasja erdhi menjëherë pasi Irani nisi një sulm me raketa balistike kundër bazave ushtarake Irakiane që strehuan trupat amerikane në mes të një konfrontimi me Uashingtonin ,për vrasjen e një gjenerali të Gardës Revolucionare në Iran, në një sulm me dron javën e kaluar.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se ai planifikoi të thërriste Presidentin iranian Hassan Rouhani në lidhje me rrëzimin dhe hetimin.
Avioni transportonte 167 pasagjerë dhe nëntë anëtarë të ekuipazhit nga disa vende, përfshirë 82 iranianë, të paktën 63 kanadezë dhe 11 ukrainas, sipas zyrtarëve.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu