A keni dëgjuar për rreziqet e kolesterolit, por e dini se çfarë është?

Kolesteroli është një substancë yndyrore që gjendet në secilën qelizë të trupit tonë dhe në gjak.

Është prodhuar nga mëlçia dhe e siguruar përmes ushqimit, dhe është jetike për mirëqenien tonë të përgjithshme.

Para së gjithash, ajo ndihmon në krijimin e membranave qelizore dhe formimin e hormoneve të veshkave.

Pa kolesterolin, ne nuk do të jemi në gjendje të sintetizojmë gjithashtu vitaminën D, një lëndë ushqyese që është e rëndësishme për kockat tona, si dhe shumë funksione të trupit.

Megjithatë, nëse e lejon kolesterolin të grumbullohet në trup, mund të ketë pasoja të paparashikuara në shëndetin tuaj.

Ka shumë faktorë që mund të rrisin rrezikun e akumulimit të kolesterolit duke përfshirë sëmundjen e mëlçisë, diabetin, problemet e tiroides dhe gjenetikën. Cilado qoftë arsyeja, ju duhet të ulni nivelin e kolesterolit sa më shpejt të jetë e mundur.

Testimi i rregullt është mënyra më e mirë për të mbajtur nivelet e kolesterolit tuaj të paprekur. Ekspertët rekomandojnë testimin për nivelet e kolesterolit LDL dhe HDL dhe trigliceridet.

Mos u shqetësoni, ndonëse – mbajtja e niveleve të kolesterolit në kontroll është e mundur me ndihmën e disa mënyrave të jetesës dhe ndryshimeve në dietë.

Duke i kushtuar vëmendje shenjave të kolesterolit të lartë është gjithashtu e rëndësishme dhe mund t’ju them nëse keni nevojë të ndërmerrni veprim.

Unik Portal ju sjellë 6 shenja kryesore të kolesterolit të lartë:

Hije të verdha në qepallat tuaja

Nëse brendësia e qepallave tuaja papritmas është kthyer në të verdhë, mund të jetë shenjë se ju jeni duke vuajtur nga kolesteroli i lartë.

Në këtë rast, ne ju sugjerojmë të vizitoni një doktor dhe të merrni në rrënjë të problemit para se të jetë tepër vonë.

Dhimbje  në gjymtyrë

Nëse krahët dhe këmbët shpesh janë ndjesi shpimi, ju duhet të kontrolloni nivelin tuaj të kolesterolit. Kur enët e gjakut bllokohen nga kolesteroli, nervat periferike nuk arrijnë nivelin e duhur të oksigjenit që kërkojnë, duke rezultuar në ndjeshje shpimi.

Dhimbje në pjesën e prapme të kokës dhe qafës

Pasi kolesteroli bllokon arteriet tuaja, ai do të pengojë edhe qarkullimin tuaj. Qarkullimi i dobët në qafë dhe në shpinë do të çojë në shpatull, qafë dhe dhimbje prapa. Ekspertët thonë se dhimbjet e  kokes të shpeshta të papritur mund të jenë një shenjë e niveleve të larta të kolesterolit dhe duhet të kontrollohet nga një mjek.

Ritmi i shpejtë dhe i fortë i zemrës

Rrahjet e shpejta të zemrës  janë të padëmshme dhe normale pas ushtrimit ose aktivitetit të shpeshtë fizik. Sidoqoftë, nëse i përjetoni ato njëherë, duhet të shqetësoheni. Ata mund të jenë një shenjë e kolesterolit të lartë dhe problemeve serioze kardiovaskulare, prandaj ju duhet të shkoni tek një mjek ASAP.

Stili i jetesës dhe ushqimi i pashëndetshëm

Ushqimi jo i shëndetshëm, pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin janë 3 faktorë të mëdhenj për nivelet e larta të kolesterolit. Kolesteroli gjithashtu varet nga gjenet tona – rreth 1 në 500 njerëz janë të predispozuar gjenetikisht ndaj kolesterolit të lartë dhe do ta përjetojnë atë pa marrë parasysh mënyrën e tyre të jetesës.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu